Ból menstruacyjny- jak sobie z nim poradzić?

cb56370678419cc3f57ddce41bc642d7.jpg

Niestety to bardzo powszechny problem wielu Kobiet. Ból występuje z różnym nasileniem, większość kobiet doświadcza go w umiarkowanym stopniu. Jednak jest spory procent kobiet, które ze względu na natężenie bólu, nie są w stanie funkcjonować przez pierwszy dzień bądź kilka dni w miesiącu.

Bardzo ważne jest zrozumienie, że ból menstruacyjny to efekt różnych czynników (dieta, stres, emocje) z całego miesiąca.

Bóle menstruacyjne to tylko jeden ze sposobów, w jaki manifestuje się to błędne koło. Do innych należą: zatrzymanie wody w organizmie, bóle głowy, mdłości, bezsenność i bóle mięśniowe, problemy z trawieniem. Jak wiecie Drogie Kobiety jesteśmy złożonymi istotami i nasza natura jest silnie połączona z tym co się dzieje przez cały nasz cykl i od tego zależy nasze zdrowie.

W tym poście chciałabym Wam po krótce przybliżyć jak możemy sobie pomóc, zmieniając kilka rzeczy w naszej codzienności.

Dieta ograniczająca produkcje związków, które wywołują stan zapalny jest podstawą likwidowania bólu menstruacyjnego.

Dieta to jeden z podstawowych czynników zapalnych powodujących w naszym ciele wiele zmian, które powodują m.in. „zastoje”, nagromadzenie się niekorzystnych płynów, na termikę naszego ciała oraz na niedobory wielu substancji. Uboga dieta w składniki odżywcze, zawierająca dużą ilość wysoko przetworzonych produktów, cukru, nabiału wzmaga produkcję związków wywołujących stan zapalny w ciele, które powodują ból.

katherine-hanlon-mod2s3-qFOc-unsplash.jpg

Wskazówki żywieniowe:

1. Nie spożywaj nabiału (szczególnie mleka, twarogu, jogurtów, kefirów)

Po odstawieniu nabiału u wielu kobiet słabną takie objawy jak bóle menstruacyjne, obfite krwawienie, bóle piersi i bóle związane z endometriozą. Pozostałości po hormonach i antybiotykach w mleku mogą stymulować kobiecy układ hormonalny w sposób, który nie jest dokładnie wyjaśniony. Dodatkowo nabiał odkłada się w naszym ciele w postaci „wilgoci” i powoduje zastój w cyrkulacji naszej Krwi.

2. Wyeliminuj spożycie wysoko przetworzonych węglowodanów

Nadmierne spożycie węglowodanów, szczególnie rafinowanych czyli wytworzonych z białej mąki pszennej takich jak ciastka, ciasta, krakersy, bułki itd. zwiększa poziom cukru we krwi oraz poziom insuliny, czego wynikiem jest zwiększona ilość prostaglandyn, które sprzyjają bólom menstruacyjnym. Także w konsekwencji taki pokarm zalega wiele czasu w naszym ciele nie dostarczając nam żadnych wartościowych substancji, a jedynie osłabia.

3. Ogranicz spożycie mięsa (szczególnie wieprzowiny)

Kupuj mięso tylko ze sprawdzonych źródeł – mięso również zawiera pozostałości sterydów składających się ze zwierzęcych żeńskich hormonów płciowych, które zakłócają cykl menstruacyjny u kobiet.

4. Ogranicz spożycie cukru rafinowanego

Cukier w naszym ciele robi wiele szkód, a jak wiecie znajduje się niestety w wielu produktach sklepowych, dlatego warto wyeliminować „śmieciowe produkty” tj. batony, chipsy, ciasteczka, cukierki, napoje gazowane i wszystko gdzie w składzie na pierwszym miejscu jest cukier.

Wskazówki ogólne:

1. Stosuj Omega 3

Omega 3 występuje w warzywach zielonych, pokarmach chlorofilowych (chlorella, spirulina, koncentrat trawy jęczmiennej), w siemieniu lnianym oraz tłoczonym na zimno oleju lnianym. Wiele badań wykazało, że omega 3 łagodzi bóle menstruacyjne. Spożywaj codziennie 1 łyżkę oleju lnianego tłoczonego na zimno.

2. Pij koper włoski

Koper włoski jest bardzo skutecznym ziołem do wspierania kobiecych dolegliwości, zmniejsza skurcze, rozluźnia, ogrzewa. Ważne, by pić koper min. 2-3 razy dziennie kilka dniu przed planowaną miesiączką. Jest oczywiście jeszcze kilka ziół wspierających np. rumianek, lawenda, pączki róży, kwiaty krokosza barwierskiego i wiele innych. Bardzo dobre efekty leczenia dolegliwości menstruacyjnych przynoszą zioła chińskie.

3. Olejek CBD

Olejek powoduje, że ciało się rozluźnia, dlatego ból staje się lżejszy. Warto przed zastosowaniem poznać więcej szczegółów i dawkowanie. Ale szczerze polecam, bo warto.

4. Dbaj o ciepło

Przy bolesnym miesiączkowaniu należy dbać o to, by kończyny były ciepłe i suche (unikać moczenia w zimnej wodzie), należy utrzymywać ciepło całego ciała – szczególnie jest to ważne podczas menstruacji. Utrzymywanie ciepła w pasie lędźwiowo – miednicowym jest bardzo istotne dla układu rozrodczego kobiet.

  • Rozgrzewaj się od środka – jedz zupy, ciepłe długo gotowane potrawy.

  • Pij na ciepło przez cały rok.

  • Zadbaj kiedy możesz by ogrzewać podbrzusze. Pisałam wcześniej w innym poście o moksie niebiańskiej. Ale także można używać po prostu termoforu.

Ważne, by pamiętać, że miesiączka to czas oczyszczania na różnych poziomach - emocje, myśli, psychika. Zadbaj by ten czas był łagodny, nie blokuj napływających emocji, lęków - pozwól im w tym czasie wybrzmieć.

Pozwól sobie chociaż tego pierwszego dnia na czas ze sobą, chociaż kilka godzin. Zadbaj o rozluźnienie ciała, o ciepło, o przyjemną atmosferę. Im bardziej odpoczniesz podczas miesiączki z tym większą energią powrócisz w kolejnym cyklu.

Previous
Previous

Płodność – jak widzi to Natura?